Světlo je zkrátka jedno z nejstěžejnějších součástí našich domovů. Co je ale velmi k zamyšlení, že vždycky se na něj spíš pamatuje jako na poslední instalační prvek. Jenomže vliv světla má na člověka daleko větší působení, než si vůbec můžeme představit. Správné osvětlení má podstatný vliv nejen na náš zrak, ale zároveň na celkovou naši náladu a spokojenost. Naštěstí v dnešní době máme skutečně ohromnou škálu barevného spektra a tak si vlastně můžeme ve svém domově hrát s kombinací teplých a studených světel. Jen co vyzkoušíme jejich působení, zjistíme, že jsme si zkrátka nemohli dopřát nic lepšího. Při práci využijeme studenou formu, která nás bude držet svěží a fit. Naopak večer bychom se měli uklidnit a připravit na spánek, pak hra světel se musí změnit na relaxační, žlutou barvu. Organismus se zklidní, přechází díky takovému osvícení do klidu a pohody.

stropní panely

Kombinace světel

Hrát si s osvícením místnosti není žádná velká věda. Odborníci doporučují kombinaci nejlépe třech typů osvětlení.

stropní panel

  1. Základ by mělo tvořit centrální světlo v místnosti. Je jedno jakou bude mít podobu, ale funkce je u všech stejná. Při zapnutí vypínače se rozsvítí jedno světlo, které přinese svoji záři po celém prostoru. V malých místnostech jsou skvělé LED panely stropní, které mohou být zapuštěné ve stropu, na zdi nebo zavěšené. Ale velmi pěkné jsou i jiné možnosti lustrů nebo svítidel.
  2. Na místech, kde pro změnu chceme vidět pouze na čtení nebo jiné hobby činnosti, tak je lepší zvolit ostřejší pracovní světlo, ale pouze s omezeným dosahem na danou aktivitu.
  3. Optické modelování prostoru se zaměřuje na určité linie v interiéru. Vhodná jsou bodová světla. Tím samozřejmě vystoupí z prostoru zaměřené předměty a stávají se zajímavé. Je pravdou, že taková světla mohou společně pomoci centrálnímu svítidlu oživit místnost, ale na druhou stranu svým bodovým zásahem byt zútulní a změní celkový vzhled podle dané situace.