Prakticky se jedná o místnost, kde budeme trávit nejvíce času. Díky tomu bychom si ji měli zařídit tak, aby se nám v ní nejen líbilo, ale zároveň i dobře pracovalo. Pokud si dobře rozložíme samotnou pracovní plochu, tak si rozhodně ušetříme prostor, na kterém bude vyrábět různé laskominy. Kuchyně sama o sobě by měla být útulná a klidně do této místnosti můžeme pustit barvy, ne příliš, aby nebyla přeplácaná a nepůsobila by pak spíš chaotickým dojmem, než pořádkem. Nejlepší bude, se poradit s bytovým architektem a nechat ji vyrobit přesně na míru. Pak se vyplní i různě atypická místa, se kterými si občas dost dobře nevíme rady. Hodně jí pomůže různé osvětlení.

kuchyňská deska

Základem kuchyňské linky je deska

Kuchyně se bez pracovní desky neobejde, ovšem otázkou je, jakou si zvolit, když je na ni kladen takový nárok. Skvělé jsou kamenné kuchyňské desky, které vypadají velmi útulně, přirozeně a jsou velmi blízko samotné přírodě, což je velmi podobné i se dřevem. Nic méně přírodní verze kamene je poslední dobou velkým trendem.

Jak pečovat o takovouto pracovní desku?
Umělý kámen – základem je přírodní materiál, minerální drť a písek. Tyto složky se zalévají pryskyřicemi a výsledek je pak nad míru ohromující. Vzniká totiž odolný materiál, který je skutečně velmi podobný skutečnému kameni. Velkou odolnost bude mít pouze v případě, že bude s vysokým podílem přírodních minerálů a to od 90 % přítomnosti. Takový kámen je skoro nezničitelný. Pokud by zde bylo více pryskyřice, pak by taková deska byla velmi náchylná ke škrábancům. K umytí a vyčištění plochy by nám měla postačit teplá voda a běžný saponát, rozhodně žádný louh nebo kyselina.

kamená deska

Přírodní kámen – sice je to ryze přírodní prvek, ale to neznamená, že nebude náchylný ke zničení. Kámen obsahuje takzvané póry a to jak u žuly, tak i u mramoru, který je na tom ještě hůře. Jenomže tato pórovitost má za následek větší pronikání dovnitř samotného kamene. U kuchyňské linky se nebude jednat o pouhou vodu, ale také o ocet, olej a další tekutiny. Odolnost by se dala ještě zvýšit například nalakováním. Při čištění je opět třeba se vyhnout agresivním čističům.

5/5 - (1 vote)